Oficiální název: GRENADA
Rozloha: 344 km2
Hlavní město: St. George´s
Počet obyvatel: 105 893
Oficiální jazyk: angličtina
Měna: východokaribský dolar (ECS)
Ostrov GRENADA
Historie
Původní kmen Arawaků byl vyhnán bojovným kmenem Karibů. Ten zde sídlil v době připlutí Kryštofa Kolumba v roce 1498 Po neúspěšném pokusu Britů o osídlení ostrova ho v roce 1650 koupili od Karibů Francouzi. To však mělo za následek válčení s Kariby z Dominiky a Sv. Vincence. Po prohrané Sedmileté válce v roce 1762 opět připadla Británii (oficiálně uznáno 1783). V roce 1834 bylo otroctví postaveno mimo zákon. V letech 1958 až 1962 byla Grenada součástí federace Západní Indie. Přestože vlastní autonomii měla od roku 1967, nezávislost získala až 7.2.1974
V roce 1979 proběhl převrat a moci se místo nepopulární vlády chopil populární levicový Maurice Bishop. Neuspořádání svobodných voleb, spolupráce s komunistickým blokem (hlavně Kubou) a militarizace země začaly znepokojovat okolní státy, hlavně Trinidad a Tobago, Barbados, Dominiku a také Spojené státy, které se obávaly vzniku dalšího komunistického státu v karibské oblasti.
V roce 1983 vyvrcholil boj o moc, ve kterém zvítězili skalní komunisté. Maurice Bishop byl nejprve v domácím vězení, 19. října byl pak popraven. O šest dní později zemi po krátkém boji obsadila armáda USA za spolupráce některých okolních zemí. Byly uspořádány volby. Po vytvoření nové proamerické vlády v prosinci se americká armáda ze země stáhla. USA invazi oficiálně zdůvodnily ochranou 600 amerických studentů na místní univerzitě. Ostrov je v současné době nezávislým územím v rámci britského Společenství, federace je konstituční monarchií v čele s anglickou královnou, kterou zastupuje guvernér.
Přírodní poměry
Grenada, je tvořena třemi ostrovy – největší Grenadou a menšími Carriacou a Petit Martinique. Toto souostroví je nejjižnější v řadě korálových ostrůvků, které na severu začínají ostrovem St. Vincent, na jih od Grenady leží pouze Trinidad a Tobago. Grenada má zvláštní ekosystém deštných lesů, křovin, zakrslých lesů a suchých nížinatých lesů. Díky tomu, že jsou i v suchém období časté a krátké dešťové přeháňky, působí krajina svěžím dojmem.
Podnebí
Co se týče počasí, návštěvník ostrova se prakticky nemůže splést. Je tu stálé počasí s průměrnou teplotou kolem 27ºC. Nejsušší měsíce jsou od ledna do května, nejvíce srážek spadne mezi červnem a listopadem. Nejedná se samozřejmě o žádné dlouhé deštivé dny, spíš krátké srážky, teplo je stále.
Zajímavá místa
Na ostrově Grenada je dostatek bílých písčitých pláží, nejhezčí na jihozápadě – Grand Anse, Morne Rouge Bay a True Blue. Pokud chcete mít pláž sami pro sebe, vydejte se spíš na Carriacou. Moře kolem Grenady skrývá nádherné korálové útesy s barevnými korály, bohatý podmořský život s množstvím ryb a želv a na dně leží i vraky potopených lodí, takže potápění je jedním z hlavních sportů, které tu turisté provozují. Nejvyhledávanějšími místy jsou Bose Tref, Dragon Bay a Grand Mal Point. Nejlepší šnorchlování si užijí příznivci tohoto druhu vodního sportu u Molinière Point severně od St George´s. Dobré terény na pěší turistiku najdete ve vnitrozemí ostrova Grenada v deštném lese Grand Etang, nejhezčí z vycházkových tras se jmenuje Seven Sisters Falls Trail a vede podél sedmi vodopádů. Druhý víkend v srpnu se tu koná největší slavnost roku – karneval.
St George´s
Malebné hlavní město ostrova shlíží z vršku na přístav, který má tvar jezdecké boty a je právem považováno za jedno nejkrásnějších v Karibiku. Pyšní se půvabnou polohou, strmé úzké uličky šplhají do vršku a jsou lemovány pastelově zbarvenými kreolskými domy s červenými střešními taškami. V živém přístavu kotví nákladní lodi, velké výletní parníky a veselé barevné dřevěné škunery z Carriacou. Přístav, nazývaný Carenage, je obklopen výstavnými domy s obchody a pouličními kavárnami, nad nimi stoupají nahoru úzké ulice a celá scenérie je zakončena svěže zelenými granadskými pahorky. K dominantám města patří dvě pevnosti – Fort George a Fort Frederick, každá chrání město z jedné strany a otvírá se odtud nádherný výhled na přístav a okol
Grand Anse
Tato zátoka je nejdůležitější zdejší rekreační zónou s dlouhou bílou písčitou pláží, jejíž barva krásně kontrastuje s tyrkysově zbarvenou mořskou vodou. Je tu však poněkud rušněji, takže větší klid a pohodu najdete, když překročíte poloostrov u Quarantine Point a vkročíte do zátoky Morne Rouge.
Grand Etang Road
Silnice, vedoucí vnitrozemím ostrova Grenada deštným lesem Grand Etang, je místy velice úzká a točivá, míjí spoustu vodopádů a turistických stezek
Sauters
Největší místo severního pobřeží ostrova Grenada znamená ve francouzštině „skok“ – na památku toho, jak zdejší obyvatelé raději ukončili svůj život skokem z pobřežního útesu, než aby padli do rukou francouzských vojáků. Z útesu se naskýtá krásný pohled na okolní krajinu s rybářskými čluny, plážemi, skalními útvary a blízkými ostrovy
Bathway Beach
Neudržovaná pláž na severovýchodě ostrova s korálovým pískem jen kousek od tří maličkých ostrůvků – Sugar Loaf, je soukromé území s jedinou opuštěnou chatou na jižním konci, na dalším ostrově Green Island je jen několik opuštěných budov a žádná pláž a na třetím, Sandy Island, je prázdný hotel a hezká pláž.
Carriacou
Malý poklidný ostrov na sever od Grenady, kde život plyne skutečně pomalým tempem. Polovina z 12.000 „obyvatel“ jsou kozy, bezstarostně se potulující suchou křovinatou krajinou, sem tam oživenou kaktusem, akátem či bougainvilleou. Na plážích zde najde soukromí a klid skutečně každý a nikdy není problém najít ubytování. Z Carriacou se otvírají neskutečné pohledy na sousední Grenadiny a při jeho pobřeží je několik ostrůvků, kde se dá po potápění a šnorchlování uspořádat piknik.
Petit Martinique
5 km severovýchodně od Carriacou vystupuje z moře tento okrouhlý vulkanický ostrůvek. Pro zdejší obyvatele je zdrojem obživy moře, na ostrově je sice škola, kostel, jeden penzion a obchod, ale nenajdete tu ani poštu, ani banku ani celnici. Po západním pobřeží vede sice jediná zdejší silnice, ale každý se tu pohybuje převážně pěšky.
Užitečné informace
Zdravotní péče
Na ostrově je všeobecná nemocnice General Hospital a dvě malé nemocnice, jedna v hrabství St. Andrew´s a druhá na ostrově Carriacou a dále 3 malé soukromé nemocnice. Lékařský personal je kvalifikovaný a zkušený, cca 1 150 osob připadá na jednoho lékaře a 170 osob na nemocniční lůžko. Jsou poskytovány zdravotní služby i v bytech. Zdravotní péče se poskytuje, jak v nemocnicích tak u soukromých lékařů, proti úhradě před úkonem, a je proto nutné si zajistit zdravotní pojištění před odjezdem na Grenadu již v ČR. Zdravotní rizika – úpal, diarrhea, horečka dengue a střevní paraziti.
Režim vstupu
Pro turistické cesty je nutné mít pas platný nejméně 6 měsíců po návratu.
Úřední a prodejní hodiny obecně
-
po-pá 8,00 a.m. - 4,00 p.m.
-
so 8,00 a.m. - 12,00 v poledne
Doprava
Na Grenadě se jezdí vlevo, negrenadští občané musí předložit platný mezinárodní nebo národní řidičský průkaz dopravnímu oddělení a dostanou místní licenci, která stojí ECS 30,- (cca USD 11,-). Na Grenadě je několik agenturních půjčoven aut a místní licence může být vyřizována jejich prostřednictvím.
Platební karty
Kreditní platební karty jsou akceptovány pouze ve větších hotelích, nikoliv však ve všech půjčovnách aut. V restauracích se připočítává k ceně taxa 8% a poplatek za služby 10%, nedává se další spropitné.
Praktická telefonní čísla v teritoriu
Volací kód země +473
Předvolba pro mezinárodní hovory +011
Pohotovost 911
Ambulance 434
Policie112